Pajączki na nogach – przyczyny, profilaktyka i usuwanie naczynek

root_1251 0

Pajączki, czyli rozszerzone naczynka włosowate w skórze upodobały sobie zwłaszcza obszar nóg. Wraz z wiekiem pojawia się ich coraz więcej, a niektóre osoby mają szczególne predyspozycje do powstawania teleangiektazji. Jak zapobiegać pajączkom na nogach i jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią?

Skąd się biorą pajączki na nogach?

Rozszerzone naczynka częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Nie ma jednej konkretnej przyczyny powstawania pajączków na nogach. U wielu osób występuje kilka czynników jednocześnie. Najczęściej odpowiedzialne za powstawanie rozszerzonych naczynek są predyspozycje genetyczne. Czynniki, które zwiększają ryzyko utworzenia się zmian naczyniowych to również:

  • zaburzenia hormonalne,
  • praca w pozycji stojącej,
  • siedzący tryb życia,
  • duży wysiłek fizyczny,
  • nadwaga i otyłość,
  • choroby układu krążenia,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Rozszerzone naczynka to głównie problem estetyczny. W większości przypadków nie zagrażają one zdrowiu. Z czasem jednak u osób, które mają predyspozycje do pajączków, mogą pojawić się żylaki, które stanowią nie tylko poważny problem estetyczny, ale też zdrowotny.

Jakie są metody zamykania naczynek na nogach?

Przed rozpoczęciem leczenia zmian naczyniowych odbywa się konsultacja u specjalisty. Pajączki i żylaki mogą wymagać bowiem innego podejścia terapeutycznego – podkreślają eksperci z Kliniki Estell w Warszawie. Podczas badania i wywiadu z pacjentem lekarz rozpoznaje problem i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zastosowania zabiegów medycyny estetycznej.  

Mało inwazyjnym i bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się drobnych pajączków jest laseroterapia. Wiązka światła pochłaniana jest przez hemoglobinę znajdującą się w rozszerzonym naczynku. Powstała energia prowadzi do podgrzania krwi i koagulacji, czego efektem jest zamknięcie naczynka. Po zabiegu laserowym skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego, dlatego przez kilka tygodni należy nosić długie spodnie lub stosować kremy z wysokim filtrem UV. Efekty laserowego zamykania naczynek widoczne są od razu. W zależności od stopnia zaawansowania zmian wykonuje się serię 3–4 powtórzeń.

Do usuwania większych zmian naczyniowych na nogach służy skleroterapia. Zabieg ten polega na dożylnym podaniu specjalnego leku (w formie pianki), który powoduje „sklejenie” ścian naczyń krwionośnych. Przez kolejny tydzień należy nosić specjalne pończochy uciskowe, które wspomagają proces wchłaniania zmian naczyniowych. Po około 3-4 tygodniach szpecące pajączki na nogach stają się mniej widoczne. Optymalne efekty pojawiają się po serii około 4-6 zabiegów.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek na nogach?

W leczeniu pajączków na nogach bardzo ważne jest ustalenie przyczyn problemu, aby można było zapobiegać powstawaniu nowych zmian. Najważniejszym elementem profilaktyki jest ruch. Należy unikać zarówno długotrwałego stania, jak i siedzenia. Jeśli nasza praca na to nie pozwala, warto wprowadzić więcej przerw na krótkie spacery. Dodatkowo, po konsultacji z lekarzem, warto zastosować suplementacje preparatów o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne.

Szukasz sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej? Wejdź na bloga Find Beauty Expert, aby uzyskać więcej informacji.

Tags: