Odszkodowanie po wypadku – najważniejsze informacje

root_1251 0

Każdego roku w Polsce około 100 tysięcy osób jest poszkodowanych w wypadkach różnego rodzaju: drogowych, w miejscu pracy, domu czy szkole. Skutki nieprzewidzianych zdarzeń często są dotkliwe. Na skutek obrażeń możemy doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu lub stracić środek transportu. Rehabilitacja, pobyt w specjalistycznej placówce, pomoc psychologiczna czy naprawa zniszczonego auta pociągają za sobą wysokie koszty, które często nie mieszczą się w domowym budżecie. Warto pamiętać, że każdej ubezpieczonej osobie należy się odszkodowanie po wypadku.

Wypadek w pracy

O tym, w jakich sytuacjach przysługuje nam odszkodowanie po wypadku, mówią przepisy, a dokładniej Kodeks Cywilny. Według litery prawa, odszkodowanie ma „wyrównać” straty materialne oraz być rekompensatą za utracone korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku.

Osoba poszkodowana w miejscu pracy powinna niezwłocznie zgłosić wypadek pracodawcy oraz złożyć odpowiedni wniosek o jednorazowe świadczenie do ZUS-u. W formularzu należy zawrzeć najważniejsze informacje: dane swoje i płatnika, dokładny opis okoliczności zdarzenia, określenie rodzaju świadczenia, którego oczekujemy oraz preferowaną formę płatności (przelew lub przekaz pocztowy). Do dokumentów należy dołączyć protokół powypadkowy, kartę wypadku oraz zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza. Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom mającym wykupione ubezpieczenie NNW.

Wypadek samochodowy

Uczestnik ruchu drogowego, który ucierpiał w kolizji drogowej, po spisaniu protokołu i wykonaniu zdjęć samochodu, powinien skontaktować się z towarzystwem, w którym ubezpieczona jest winna strona. Możemy ubiegać się między innymi o pokrycie kosztów naprawy mienia, kosztów leczenia i rehabilitacji, zakupu leków i opieki oraz utraconych dochodów.

 

 

 

 

Tags: