Lakier lamperyjny – dlaczego warto go zastosować?

root_1251 0

Lakier lamperyjny to idealne rozwiązanie, kiedy pragnie się uzyskać matową, satynową lub połyskującą powłokę ścian. Lakier jest stworzony na bazie farb akrylowych, a jego główną funkcją jest ochrona podłoża i dekoracyjność. W tym drugim przypadku, do lakieru lamperyjnego można dodać elementy, które jeszcze bardziej podkreślą klasę i jakość uzyskanej powłoki. Tym dodatkiem jest m.in. brokat, który z satynowym połączeniem, daje wspaniałe efekty, gdy na ścianę padają promienie światła. Lakier lamperyjny sprawdza się w różnych stylach wnętrz – od wnętrz nowoczesnych, glamour, po wnętrza tradycyjne, minimalistyczne, styl skandynawski, vintage, art deco, a nawet loft. Dlaczego warto go wybrać na swoją ścianę lub elewację?

Lakier lamperyjny jako produkt do intensywnie użytkowanych pomieszczeń – przykłady zastosowania

Lakier lamperyjny nadaje się do osłony powierzchniowej ciągów komunikacyjnych w miejscach użyteczności publicznej i prywatnej. Najczęściej wybierany jest do pokrycia ścian klatek schodowych, korytarzy i mocno użytkowanych pomieszczeń. Dzięki powłoce satynowej ściany można łatwo przemywać, kiedy przechodnie pozostawią po sobie ślad z codziennego użytkowania, np. z otarcia ubrań lub rąk. W domach są chętnie wybierane do pokoi dzieci, kuchni lub łazienki, natomiast w miejscach publicznych – do galerii handlowych, obiektów sportowych i związanych ze służbą zdrowia, a także szkół, Domów Kultury czy przedszkoli. Niektórzy, decydują się również na jego użycie podczas malowania elewacji, która na bieżąco poddawana jest zmiennym warunkom atmosferycznym.

Jakie właściwości posiada lakier lamperyjny?

Lakier lamperyjny cechuje się szczególnymi właściwościami chroniącymi. Wybierany jest w celu zabezpieczenia powierzchni intensywnie użytkowanych, aby wydłużyć ich trwałość i podnieść jakość. Powłoka lakieru lamperyjnego działa na nasycenie koloru i silnie trzyma się podłoża, na jakim jest zaaplikowany lakier. Ponadto cechuje się odpornością na ścieranie mechaniczne, mycie i szorowanie. Lakiery lamperyjne posiadają efekt satynowego wykończenia i można nakładać je na farbach ściennych. Ich rozcieńczalnikiem jest woda, więc łatwo można produkt rozprowadzić po płaszczyźnie powierzchni i zmyć z niepożądanych miejsc, zanim lakier lamperyjny wyschnie, a powłoka się utrwali. Jako produkt ekologiczny nie wydziela niebezpiecznych związków chemicznych, co jest bardzo korzystne w wykańczaniu wnętrz w obiektach użyteczności publicznej, które muszą spełniać określone normy, aby móc je użytkować.

Na jakie powierzchnie można nakładać lakier lamperyjny?

Lakier lamperyjny można nakładać na płyty gipsowo – kartonowe, tynki cementowe, tynki cementowo – wapienne i tynki gipsowe, które w przyszłości narażone będą na regularne działanie wody lub wilgoć.

Nakładanie lakieru lamperyjnego

Lakier lamperyjny (np. https://aksil.pl/produkty/farby-elewacyjne-i-scienne/akrylka-lazura/) można nakładać za pomocą pędzla, wałka gąbkowego lub flock, oraz metodą natryskową. Lakier lamperyjny powinien być nakładany na czystą powierzchnię. Przed nałożeniem lakieru należy oczyścić ścianę ze starej farby, lakierów czy impregnatów. Do tego, powierzchnię należy zmyć wodą ze środkami odtłuszczającymi. Przed nakładaniem lakieru powierzchnia powinna być całkowicie sucha, aby przyczepność powłoki lakieru była odpowiednia. Prace malarskie we wnętrzach należy prowadzić najlepiej w temperaturze pokojowej, a na zewnątrz przy minimum 10°C. W przypadku warstw zaleca się nałożyć minimum 1 warstwę do uzyskania zabezpieczenia malowanych elementów. Jednak chcąc zwiększyć intensywność barwy i zminimalizować proces ścieralności powłoki lakieru podczas codziennego użytkowania, druga warstwa będzie ku temu niezbędna. Wydajność 1 litra farby przy jednokrotnym malowaniu pokrywa powierzchnię do 10 m2.

Rodzaje lakierów lamperyjnych

Można wyróżnić kilka rodzajów lakierów lamperyjnych, ze względu na uzyskany efekt finalny, po wykonaniu prac malarskich. Dostępne są na rynku lakiery lamperyjne satynowe, matowe i dające połysk. Każdy z nich oferuje uzyskanie nienasiąkliwej powłoki.

Tags: