Jak dobrze oświetlić łazienkę?

root_1251 0

W łazience potrzebnych jest przynajmniej kilka źródeł światła. Ma ono ogromne znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na funkcję estetyczne, ale także użytkowe. Wystarczy bowiem wskazać, że źle dobrane oświetlenie może mieć wpływ na złą, codzienną higienę osobistą.

Jakie lampy najlepiej sprawdzą się w łazience?

Oświetlenie w łazience należy podzielić na dwa rodzaje:

  • ogólne – nazywane również głównym, np. plafon pod sufitem,
  • strefowe – inaczej dodatkowe, np. taśmy LED w bliskiej odległości od wanny lub prysznica.

Dobierając źródła oświetlania do łazienki, należy uwzględnić powierzchnię. Im łazienka będzie większa, tym powinna być ich większa ilość. 

Jakie kinkiety do łazienki nad lustro?

Dobierając światło dookoła lustra, należy pamiętać o tym, aby padało ono równomiernie na twarz. Nie można dopuścić do powstania cieni, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na odbiór wizerunku danej osoby, np. podczas wykonywania makijażu. Idealną propozycją są kinkiety, które mają zamknięte klosze i świetlówki. To właśnie one są w stanie sprawić, że z każdej strony twarz będzie odpowiednio oświetlona. Jeżeli ktoś jednak uważa, że takie lampy nie są dla niego, może zdecydować się na małe, wpuszczane w ścianę lampy nad górną krawędzią lustra a także po bocznych stronach. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby umieścić je w odpowiednich odległościach od siebie.

Jaki stopień ochrony IP do łazienki?

Łazienka to charakterystyczne pomieszczenie, gdzie na co dzień ma się do czynienia z dużym poziomem wilgoci. Lampy muszą być w stanie poradzić sobie z tym czynnikiem zewnętrznym. Liczą się nie tylko wodoodporne oprawy, ale klasa ochrony określana mianem IP. Dla łazienki takim minimum jest IP44. Chociaż, jeżeli ktoś kupi lampę o większym IP (np. 60), nic się nie stanie. Przy okazji należy wspomnieć o tym, że każde oświetlenie (ogólne i strefowe) musi być zamontowane w odpowiedniej odległości od wanny/kabiny prysznicowej, które powinno wynosić min. 60 cm. Tak, aby woda bezpośrednio nie leciała na źródła światła. Tags: