Oświetlenie do domu godne uwagi – co warto wybrać?

root_1251 0

Wybór oświetlenia do domu to niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Do wyboru jest mnóstwo kwestii, bardzo ważne są względy estetyczne, a nie tylko praktyczne, wielu osobom zależy też na modnym wystroju. Poza tym coraz więcej osób chce oszczędzać na rachunkach, ale i chronić środowisko. Trzeba zatem dobrze dobrać lampy.

Lampy i oświetlenie domu wybierane z rozsądkiem

Rozplanowanie oświetlenia to niezwykle ważna, a przy tym dość trudna rzecz, dlatego nie brakuje osób, które doceniają fakt, że mogą skorzystać z pomocy architektów wnętrz. Nie jest to jednak niezbędne, wystarczy podejść do tego rozsądnie.

Lampy i oświetlenie domu mają na celu przede wszystkim zapewnienie optymalnego światła, kluczowego dla wygody, a także bezpieczeństwa. Trzeba zatem zastanowić się po prostu, gdzie i jakie światło będzie potrzebne.

Wyróżnić można kwestie oczywiste, jak to, że w kuchni, gdzie przyrządza się posiłki, potrzebne jest światło jasne, w sypialni – nieco bardziej przytłumione. Istotne jest też to, by postawić na różne źródła oświetlenia domu – lampy górne, ale też oświetlenie punktowe.

Kwestia indywidualnych preferencji

To, gdzie należy umieścić źródła światła i jakie, jest w dużej mierze uwarunkowane indywidualnie. Zwykle na przykład można spotkać się z przekonaniem, że lampka nocna to niezbędny element wyposażenia sypialni, a najlepiej, by każdy jej lokator miał swoją.

Czy jednak na pewno? Nie każdy czyta w łóżku, zwłaszcza dziś nie brakuje osób, które, po męczącym dniu, po prostu się do niego kładą i natychmiastowo zasypiają. Taka lampka może być więc zupełnie niepotrzebna.

To samo dotyczy lamp biurkowych czy stołowych. Te pierwsze przydają się w domach, gdzie są dzieci w wieku szkolnym, studenci czy osoby pracujące w domu. W innych przypadkach rozsądniej będzie zainwestować w bardziej przydatne źródła światła.

Światło punktowe – świetne rozwiązanie

Coraz więcej osób przekonuje się do tego, że światło w domu nie musi pochodzić tylko z górnych lamp. Wygodnie jest mieć też oświetlenie punktowe, które doświetli te miejsca, gdzie jest to wskazane, na przykład blat roboczy w kuchni czy podłogę w drodze do łazienki.

Takie światło nie tylko pozwala na bezpieczne i wygodne wykonywanie precyzyjnych czynności, ale też w niektórych przypadkach pozwala uniknąć palenia jaśniejszego światła górnego, co wpływa relaksująco na człowieka.

Korzystanie z kinkietów czy halogenów zwykle też przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd, gdyż zużywają one mniej prądu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Lampy i oświetlenie domu.

Tags: