Publikacje

Czy domy drewniane pod klucz będą dobrą alternatywą dla domów murowanych?

Klasyczny dom murowany kojarzony jest przede wszystkim ze stabilnością oraz możliwością przebudowy. Takie domy budowano w Polsce od dawna i nadal panuje przekonanie, że to jedyna słuszna budowla dla osiedlenia się wraz z rodziną. Czasy się jednak zmieniają, tak samo jak dostępne technologie. Dzisiaj nie jesteśmy już skazani na powolne wznoszenie domu jednorodzinnego z cegły, co często trwało latami. Warto zwrócić uwagę na domy drewniane!

 

Domy drewniane w Polsce

Skąd moda na domy z drewna? Ta technologia budowy przywędrowała do nas z dalekiej Skandynawii i Kanady. Myli się ten kto sądzi, że domy drewniane są nowością w naszym kraju –  budowano je już pod koniec XX wieku. Dzisiaj możemy skorzystać z usług firmom zajmujących się kompleksowo projektowaniem, budowaniem i wykańczaniem takich budynków. A wszystko to w atrakcyjnych cenach.

Pierwszym krokiem do budowy domu z drewna jest wybór projektu – nie musimy zgłaszać się do indywidualnego architekta. Wystarczy wybrać jeden z gotowych domów z obszernych katalogów najlepszych firm. Wśród propozycji znajdziemy domy parterowe, piętrowe, domy z tarasami lub bez, domy z garażami czy podjazdami. Jest w czym wybierać i na pewno każdy znajdzie dom dopasowany do jego potrzeb.

Kiedy rozpocząć budowę domu z drewna? Nie ma tu konkretnych wskazań. Zastosowanie drewna jako głównego materiału budulcowego sprawia, że pogoda nie ma znaczenia. Jedynym elementem wymagającym schnięcia są fundamenty.

 

Co powinniśmy wiedzieć o domach z drewna?

Dom drewniany budowany jest kilka miesięcy. Szacuje się, że stan surowy jest gotowy po 2 miesiącach, a domy drewniane pod klucz po 8 miesiącach. Topowe firmy wykonają także wykończenie domu. Druga istotna sprawa to koszty – dom z drewna będzie kosztował nas mniej o ok. 35% w porównaniu do domu murowanego.