Publikacje

Schody na strych – elegancja i prostota

Pomimo tego, że coraz częściej projekty domów jednorodzinnych obejmują pełną aranżację i wykorzystanie poddasza, to nawet w przypadku starszego budownictwa, w którym pierwotnie była to niewykorzystana przestrzeń, można ją zaaranżować w prosty i szybki sposób – czy to na dodatkowe pomieszczenie sypialne, czy też po prostu składzik niepotrzebnych rzeczy. Najważniejsze są jednak schody na strych. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze? Czy wszystkie schody na strych sprawdzą się równie dobrze?

Już na samym początku należy wyraźnie wskazać, że w przypadku starszego budownictwa oraz projektów, które nie przewidują od samego początku adaptacji strychu, może być niezwykle problematyczne zastosowanie pełnowymiarowych schodów – może to wymagać zbyt wielu przeróbek oraz niezwykle rozbudowanych prac remontowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie schodów składanych. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim:

– zajmują niewiele miejsca po rozłożeniu, zaś schowane nie przeszkadzają w swobodnym użytkowaniu niższego piętra,

– różnorodna konstrukcja dająca możliwość dopasowania ich do wymiarów każdego, nawet najmniejszego pomieszczenia,

– niska waga – składane schody na strych ważą przeważnie od 20 do 50 kilogramów, a tym samym w żaden sposób nie ingerują w konstrukcję budynku i nie powodują konieczności uzyskiwania stosownych pozwoleń i projektów architektonicznych,

– są wytrzymałe – spokojnie wytrzymują obciążenie dorosłego człowieka,

– różnorodność wzorów – schody składane na strych mogą być wykonane z drewna, stali czy aluminium, a tym samym można dopasować do estetyki całego pomieszczenia.

Drabinka schodów

Podstawą wszystkich schodów składanych jest oczywiście sama drabinka – to ona zapewni nam bezproblemowe, wygodne i przede wszystkim bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy piętrami budynku. Decydując się na schody składane warto postawić na drabinki ze wzmocnieniami oraz przynajmniej jedną poręczą. Niektóre drabinki posiadają również antypoślizgowe wykończenie.

Skrzynia i klapa schodów

Składane schody powinny w całości chować się w powierzchni sufitu i dawać możliwość ich swobodnego rozłożenia zarówno z pomieszczenia na górnym piętrze, jak i na piętrze dolnym. W większości przypadków rozkładanie schodów składanych odbywa się ręcznie. Jeżeli zależy nam na wygodzie użytkowania, warto rozejrzeć się za schodami z elektrycznym mechanizmem.

Podsumowując, składane schody na strych to wydatek przeważnie od kilkuset złotych. W przypadku schodów z elektrycznym mechanizmem musimy się jednak liczyć ze znacznie większym wydatkiem – nawet kilku tysięcy złotych. Warto mieć jednak cały czas na uwadze, że tego typu schody są tańsze niż schody tradycyjne ze względu na znacznie mniejszy zakres prac budowlano-remontowych.

Artykuł napisała firma stolarska katzy.pl