Publikacje

Ogród jak dzieło sztuki

Tworzyć można na wielu płaszczyznach. Literackiej, plastycznej, muzycznej. Słowem, obrazem, dźwiękiem. Ale strefą ujawniania się naszej kreatywności mogą być także ogrody. Wówczas tworzymy jakby totalnie, niczym artyści realizujący monumentalne projekty rzeźbiarskie czy architektoniczne. Choć z drugiej strony w ogrodach mamy możliwość robienia sztuki miniaturowej, kiedy to doniczke czy stolik wiklinowy zamieniamy w artystyczną kompozycję.

Arkadia, czyli w ogrodzie natchnienia

Poszukując inspiracji do ogrodowej twórczości, trafiamy do pięknych ogrodów. Jak ten rododendronowy przy zamku Książ lub jak uwodzicielska Arkadia pod Nieborowem założona w XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłową. Niczym prawdziwych artystów może nas ponieść wyobraźnia, a cześć tych uniesień warto zrealizować we własnym ogrodzie.

Można pomyśleć na przykład o stworzeniu w ogrodzie rododendronowego zakątka, w którym ustawimy stoły ogrodowe drewniane oraz stylowe meble ogrodowe rattanowe. Arkadyjski park sentymentalny pełen takich sekretnych i nastrojowych miejsc to także świetna inspiracja dla stworzenia swojej własnej kaskady, chaty przy wodospadzie, łuku kamiennego.

Land art, czyli kreatywność natury

Ogród pod Nieborowem to przykład ogrodu angielskiego, który w dużej mierze jest tworzony poprzez naturę. Nie poddaje się tutaj jej twórczości takim zabiegom ogrodniczym jak w ogrodach francuskich. Wykorzystuje się moc samej przyrody i jej samoistnego przemieniania się wraz z czasem.

Do takiej klasycznej już idei odnoszą się poniekąd współcześni twórcy, którzy realizują projekty w duchu land art. Dzisiejsza sztuka ziemi to podkreślenie właśnie mocy twórczej samej natury. Dzieła tego typu można spróbować włączyć także do przestrzeni prywatnego ogrodu.

apartamenty w Szczawnicy ortodoncja katowice