Publikacje

Mały pokój, jak go urządzić?

Living room

Jak urządzić mały pokój, by optycznie go powiększyć, a jednocześnie, by nie stracił na swojej funkcjonalności? To nie lada wyzwanie, ale jest kilka sprawdzonych metod jak optycznie powiększyć pomieszczenie i nie zagracić niewielkiego wnętrza. Dużo zależy też od funkcji, jaką mały pokój będzie spełniał, inaczej bowiem odpowiemy na pytanie, jak urządzić mały pokój w przypadku niewielkiego pokoju dziennego-salonu, a zupełnie inaczej gdy będziemy urządzać pokój dla dziecka. Niektóre reguły urządzania niewielkich pomieszczeń są jednak uniwersalne.

 

Kolory w małym wnętrzu

Podstawowym sposobem na optyczne powiększenie niewielkiego wnętrza jest odpowiednie dobranie kolorów zarówno ścian, jak i mebli. Zasada jest prosta, przy aranżacji małego pokoju wybierajmy jasne kolory ścian i mebli. Dodatkowo biały sufit sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało wyższe. Jeśli marzy nam się jakiś konkretny, ciemny kolor nie musimy z niego rezygnować, ale ograniczmy się do pojedynczej ściany lub jej fragmentu oraz dodatków.

Rodzaj mebli ma znaczenie

W aranżacji małego pokoju zrezygnujmy z dużych i ciężkich mebli, które optycznie przytłoczą przestrzeń. Wybierajmy lekkie meble w jasnych kolorach, a jeśli to tylko możliwe meble ażurowe z dużymi przeszklonymi powierzchniami, co dodatkowo nada im lekkości.

Zastosuj powiększające triki

Powiększenie niewielkiego pomieszczenia można także uzyskać, odpowiednio operując lustrami. Chociaż zazwyczaj nie przewidujemy w salonie luster, to domena przedpokoju i łazienki, to w przypadku małego pokoju warto rozważyć taką ozdobę.

Nie zapominajmy o funkcjonalności

Co zrobić, gdy w niewielkim pomieszczeniu musimy przechować więcej rzeczy? Jednolita zabudowa i wysokie meble mogą przytłumić wnętrze. Jest na to sposób. Możemy zdecydować się na pojemną zabudowę z szafkami i schowkami na jednej ze ścian zajmując nawet całą ścianę. Warunkiem, by taka zabudowa powiększyła pomieszczenie, jest to, by fronty były jednolite, gładkie, w jasnym kolorze i bez widocznych uchwytów.