Publikacje

Jaka jest estetyka współczesna i dzisiejsze aranżacje wnętrz?

Wydaje nam się, że na co dzień nie mamy wiele wspólnego ze sztuką oficjalną, z koncepcjami artystycznymi, z dziełami malarskimi czy architektonicznymi, z historią designu i teoriami estetycznymi. Tymczasem obcujemy z artyzmem na wiele sposobów. Sztuka przenika do naszych wnętrz. Do tych duchowych i do tych mieszkalnych. Wybierając meble do salonu czy do kuchni, bardzo często obcujemy ze sztuką użytkową lub z jej inspiracjami. Aranżując korytarz czy gabinet w określonym stylu, czerpiemy z bogatej historii sztuki i  z koncepcji, do których dochodzili przez lata swojej twórczej pracy najwięksi artyści XX wieku. Współczesna estetyka ujęta na podstawie aranżacji wnętrzarskich wiele nam mówi o nowoczesności i jej pochodzeniu.

Minimalizm na przykładzie biurek nowoczesnych

Tym, co w dużej mierze charakteryzuje estetykę nowoczesną, jest minimalizm. Wywodzący się z klasycznych już dzieł tworzonych w duchu minimal art. Nie trzeba iść do galerii sztuki nowoczesnej, żeby przekonać się o wpływie minimalizmu na estetykę, także na estetykę codzienności. Na przykładzie biurek nowoczesnych, przypominających kosmiczne wręcz projekty, widzimy, jak cenna jest redukcja. Jak efektowny jest umiar.

Jak minimum formy sprzyja uatrakcyjnieniu treści. Szklane czy metalowe biurka nowoczesne to przykład takiej minimalistycznej elegancji w zupełnie nowoczesnym tonie. Dużą popularność zyskują obecnie uproszczone biurka konsole, które pełnią też rolę stolików. Wiele inspiracji w tym stylu (i nie tylko) znajdziemy tutaj: onemarket.pl.

Abstrakcjonizm na przykładzie regałów nowoczesnych

Niewątpliwie nowoczesne wzornictwo i ogólnie pojęta estetyka rozwija tradycyjne i znane od dawna w sztuce tematy abstrakcjonistyczne. Jesteśmy zakochani w prostocie elementarnych figur, jak kwadraty i prostokąty, które tworzą na przykład design nowoczesnych regałów. W ten sposób powstają meble designerskie i przypominające obrazy z okresu abstrakcji geometrycznej. Poszczególne przegrody regałów to zamknięte figury ułożone względem siebie niczym abstrakcyjna układanka.