Publikacje

Czy przy budowie domów w technologii szkieletowej niezbędny jest architekt?

Marzenie o własnym domu jednorodzinnym jeszcze nigdy nie było tak proste do realizacji – wszystko za sprawą domów drewnianych w technologii szkieletowej, które robią dziś w Polsce prawdziwą furorę. Skąd tak wielka moda na ten typ budownictwa? Czy faktycznie możliwe jest wybudowanie domu w kilka miesięcy?

Kto zajmuje się budową domów w technologii szkieletowej?

Budową domów w technologii szkieletowej zajmują się wyspecjalizowane firmy, wśród których bez wątpienia prym wiedzie mawit.com.pl. Kiedy zapada decyzja o budowie domu pierwszym krokiem jest wybranie wykonawcy i zapoznanie się z oferowanymi przez niego projektami. Zazwyczaj projekty tworzone są przez młodych projektantów, pragnących wyjść naprzeciw oczekiwaniom jak największej grupy klientów. Wśród projektów domów znajdziemy przede wszystkim domy parterowe z możliwością zabudowania poddasza oraz domy piętrowe. Projektanci zadbali o to, aby na parterze znajdował się salon i przestronna kuchnia z jadalnią, a na piętrze sypialnie wszystkich domowników.

Czy dom drewniany jest drogi? Nie – wg szacunków jest on o 35% tańszy w porównaniu z domem murowanym o podobnej wielkości.

Jak budowany jest dom drewniany?

Budowa domu drewnianego nie wymaga pięknej pogody – ze względu na użycie drewna może być on wznoszony w dowolnej porze roku. Jedynym elementem wymagającym schnięcia są fundamenty. Kolejno wznoszone są ściany, instalowana jest stolarka okienna, tworzony jest dach. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dom zabezpieczany jest przed zimnem. Każdy producent ma swoje patenty na termoizolację ścian, która może być jednak wzbogacona przez dodatkowe elementy. Dom buduje się – w zależności od tego w jakim ma być stanie oddany – od 6 do 8 miesięcy. Wykonawca może nam także zaproponować wykończenie domu od wewnątrz.