Publikacje

Ciemne czy jasne meble do salonu – na co się zdecydować?

Wbrew pozorom, dobór mebli do salonu nie jest tylko sprawą gustu czy wygody. Jest to kwestia bardzo istotna, która będzie kształtowała ogólny charakter wnętrza i jego wygląd co najmniej do czasu kolejnego remontu. Meble do salonu powinny się nie tylko podobać, ale muszą również współgrać z wystrojem wnętrza – kolorami ścian, wykończeniem podłóg czy ilością oświetlenia w salonie.

Kiedy wybrać ciemne meble?

Bardzo często meble dobiera się pod względem podobieństwa do odcieni ścian czy podłóg i jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, jednak może wprowadzać monotonię i tworzyć wnętrza pozbawione wyrazu. Na pewno ciemne meble nadają się do pomieszczeń, które są duże lub które jesteśmy w stanie optycznie powiększyć. Kupując ciemne meble narażamy się bowiem na to, że będą one przytłaczać wnętrze i optycznie je pomniejszą, jednak tak naprawdę zależy to od gabarytów mebli, jego odcieni czy nawet wybranego wzornictwa. Sama ciemna barwa wcale nie wyklucza jednak mebli – będą one idealnym wyborem, jeśli zależy nam na wprowadzeniu kontrastu, kiedy ściany czy podłogi są jasne, a my chcemy dodać jakiś ciemny akcent, mający ożywić wygląd wnętrza. Warto dodać, że ciemne meble świetnie komponują się z nowoczesnym wystrojem wnętrz.

Kiedy zdecydować się na meble w jasnych barwach?

Meble w jasnych barwach wybierane są przez osoby, które boją się kontrastów i obawiają się, jak mogłoby wyglądać połączenie mocnych kolorów w salonie. Na pewno jasne meble dają poczucie harmonii i spokoju, dlatego są polecane dla osób, które w salonie chcą właśnie odpocząć po ciężkim dniu. Jest to również najlepszy wybór jeśli pomieszczenie jest małe lub niezbyt dobrze doświetlone. Jasne meble sprawiają wrażenie czystości i przestrzenności, zabierają mniej światła niż ciemne wyposażenie wnętrza. Obecnie jest wiele rozwiązań, które dają możliwość połączenia jasnych mebli z ciemniejszymi, kontrastowymi elementami – może warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem?

Bardzo ważne są wzory

Okazuje się, że to nie kolorystyka mebli decyduje o tym, jak będą się one prezentowały we wnętrzach. Znacznie większe znaczenie ma wybrane wzornictwo, które może przytłaczać nawet najładniejszy mebel. Wzory powinny być dobrane do gustu właściciela, ale również do charakteru całości wnętrza. Jeśli nie możemy się zdecydować na dobór konkretnych mebli to warto skorzystać z porady doświadczonego dekoratora, który podpowie jakie barwy pasują do naszego salonu czy jakie zdobnictwo mebli wybrać, by pomieszczenie było przytulne i wyglądało estetycznie.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z mebledosalonu.co.pl